Internetowy pakiet edukacyjny pn. „Dawniej to było”, to kompleksowe działanie mające na celu wsparcie procesu nauczania oraz popularyzację historii Polski. Jego podstawowymi odbiorcami są uczniowie szkół polonijnych i polskich poza granicami Polski – głównie szkół weekendowych. Pakiet ma również pomóc w popularyzowaniu historii Polski wśród Polonii na całym świecie.
Na pakiet składają się:
- Podręcznik dla nauczycieli - „Przewodnik po historii Polski” profesora Władysława Sulei wydany przez Instytut Pamięci Narodowej,
- Podręcznik dla dzieci - "Mały przewodnik po historii Polski" Łukasza Malinowskiego
- Poradnik dydaktyczny dla nauczycieli autorstwa profesor Danuty Konieczki - Śliwińskiej
- Zestaw multimedialnych materiałów pomocniczych do prowadzenia lekcji
Pakiet stanowi podstawę do realizacji elementarnego kursu historii Polski, gdzie fundamentem narracji jest dziedzictwo kulturowe. Opowieść prowadzona jest przez pryzmat rozwoju cywilizacyjnego i kulturowego Polski, z ukazaniem jej wpływu na dzieje Europy i świata.
Wszystkie treści materiały oraz elementy graficzne umieszczone w tym serwisie są własnością naszej firmy. Są chronione prawem autorskim, które przysługuje Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione.
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli (ODN) został powołany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” (SWP) w celu fachowego i systemowego realizowania form doskonalenia nauczycieli. Poprzez swoją ofertę ODN tworzy warunki na rzecz systematycznego, trwałego i wszechstronnego rozwoju zawodowego nauczycieli polskich na świecie: dbamy o wzmacnianie poczucia łączności z Polską, jej tradycją, historią, kulturą i nauką.
Rozwijamy kompetencje pedagogiczne, dydaktyczne i społeczne.
KIERUNKI DZIAŁAŃ ROZWOJOWYCH ODN SWP:
- „Wizerunek i współpraca” – rozpoznawalność, budowanie marki, promocja – stajemy się rozpoznawalni i poszukujemy organizacji partnerskich
- „Rozwój nauczyciela” – tworzenie warunków (programy, projekty, szkolenia, seminaria, zjazdy, etc. Na rzecz rozwoju misji i wszechstronnych kompetencji nauczycieli.
- „Język i tożsamość” – pomagamy rozwijać sprawności językowe, język decyduje o przynależności i tożsamości narodowej, promujemy dwujęzyczność
- „Pomoce dydaktyczne” – pomagamy tworzyć i pozyskiwać: materiały metodyczne i podręczniki
- „Platforma technologii informatycznych” – wykorzystanie nowoczesnych technologii w edukacji także na odległość
- „Strategia i konsulting” – doradzamy jak zarządzać szkołami, jak je rozwijać, przekształcać
- „Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne” – pomagamy radzić sobie z wszelkimi trudnościami wynikającymi ze zmian migracyjnych i zaburzeń rozwojowych
Wierzę, że pakiet edukacyjny „Dawniej to było”, który trafia do Państwa rąk będzie cenną pomocą w nauczaniu historii, budowaniu patriotyzmu, przywiązania do Ojczyzny i poczucia dumy z bycia Polakiem. Stworzony w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości stanowi bogaty zasób wiedzy o historii, ukazanej w perspektywie cywilizacyjnego i kulturowego rozwoju Polski oraz wpływu, jaki wywarła na dzieje Europy i świata.
Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej
Stanisław Karczewski
Proponowany łaskawej uwadze Szanownych Państwa pakiet edukacyjny, ma w intencji pomysłodawców tego przedsięwzięcia, stanowić swoisty klucz do polskiej tożsamości, do wspólnego historyczno-kulturowego kodu, który nas wszystkich – Polaków z Kraju, Polonię, Polaków ze Wschodu, czyni jedną wielką narodową wspólnotą. Znajomość historii to możliwość wejścia w duchową łączność z łańcuchem pokoleń naszych przodków. To szansa na czerpanie z wielkiej skarbnicy dorobku i doświadczeń całego narodu.
Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
Dariusz Bonisławski
W ostatnich blisko 250 latach zaledwie pół wieku cieszyliśmy się niepodległością. Pozostały czas to zmagania o nią, dla wielu konieczność opuszczenia kraju, a na Kresach znalezienie się poza jego granicami. Kulturowa spuścizna emigracji XIX i XX w., a na Wschodzie świadectwo nieugiętego trwania, stanowią fundamenty narodowego dziedzictwa. Dzisiaj - niepodległa ojczyzna wyrosła także z ich trudu – przekazuje rodakom poza granicami zapis naszych dziejów – aby służył wszystkim pragnącym być Polakami.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej
dr Jarosław Szarek